piątek, 6 maja 2016

Recenzja nr 4. "Sisi. Cesarzowa mimo woli" - Allison Pataki

Sisi. Cesarzowa mimo woli - Allison Pataki
Sisi, czyli Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach (1837-1898) – księżniczka Bawarii, cesarzowa Austrii i królowa Węgier. Niedawno powstała przepiękna powieść inspirowana życiem tej legendarnej kobiety. „Sisi. Cesarzowa mimo woli” to kolejna próba przedstawienia nam faktów z jej życia, przybliżenia przeżyć związanych z trudnym życiem na wiedeńskim dworze. Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała o cesarzowej Elżbiecie słynącej z wyjątkowej urody i uroku. Dotychczas powstało wiele produkcji filmowych przedstawiających jej życie. Najsławniejsza z nich powstała w latach 50. XX wieku z Romy Schneider w roli głównej. Czytając książkę cały czas miałam przed oczami sceny z tego filmu.


Romy Schneider i Karlheinz Böhm w rolach Sisi i Franciszka Józefa
Romy Schneider
i Karlheinz Böhm
Akcja powieści, podobnie jak filmu, zaczyna się w sierpniu 1853 roku. Wtedy właśnie do pałacu przychodzi wiadomość z Wiednia – Helena ma zostać żoną Franciszka Józefa cesarza Austrii. Dziewczyna nie jest tym zachwycona, ale nie ma wyjścia. Wraz z matką i siostrą jadą do letniej rezydencji Habsburgów poznać cesarza. Podczas pobytu okazało się, że Franciszek zakochał się w Sisi i to ją chce poślubić. I tak miłość zatriumfowała, a młodzi stanęli na ślubnym kobiercu. Już sam dzień ślubu był dla młodziutkiej dziewczyny dniem ciężkiej próby. Sztywna dworska etykieta już zawsze będzie częścią jej życia i jednym z wielu powodów do smutku.

Młoda cesarzowa była przyzwyczajona do swobody i nauczona samodzielności, co nie pasowało do zasad panujących u Habsburgów. Jedynym zadaniem żony cesarza jest przestrzeganie tych zasad i rodzenie dzieci. Franciszka widywała rzadko, gdyż zawsze jest bardzo zajęty rządzeniem państwem. Do tego powodem do zmartwień był konflikt z teściową. Po narodzinach dzieci pozycja cesarzowej na dworze się nie zmienia. Nadal musiała być podporządkowana mężowi i apodyktycznej teściowej. Ciągle obserwowana, szpiegowana i oceniana toczyła samotną walkę o odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Z czasem popadła w rezygnację i melancholię. Samotność jej nie służyła. Popadła w skrajny narcyzm i przesadnie dbała o swój wygląd. Sisi kochała Węgry, gdyż tak jak oni była tłamszona. Została orędowniczką polityki mającej na celu przyznanie Węgrom autonomii. To dzięki jej i hrabiemu Andrassy doszło do ceremonii koronacji pary cesarskiej na króla i królową Węgier. Jest to scena kończąca tę powieść. Dalsze losu Sisi poznamy w następnej książce.
Sisi w dniu koronacji na królową Węgier 1867
Sisi w dniu koronacji
na królową Węgier
1867

Książkę czyta się doskonale. Autorka użyła wprawdzie fikcji literackiej na potrzeby powieści, ale i tak wiele wydarzeń historycznych jest zgodnych z prawdą. Okrojona jest liczba bohaterów historycznych. Brakuje np. ojca i braci cesarza. W książce są również nieścisłości związane z opisem wyglądu niektórych postaci.

Allison Pataki skupiła się na związku Sisi i Franciszka. Zadbała o portrety psychologiczne postaci. Najszczegółowiej przedstawiła troje głównych bohaterów: parę cesarską i arcyksiężną Zofię. Wydarzenia historyczne i polityka są tylko tłem tej historii. Mimo to doskonale pokazała zawiedzione marzenia i nadzieje oraz cierpienie matki, której odebrano dzieci.

Największym zaskoczeniem dla mnie był wątek romansu Sisi i węgierskiego hrabiego Andrassy. Autorka opowiedziała historię tej znajomości po swojemu dopowiadając to czego nie zanotowano na kartach historii. Źródła historyczne potwierdzają, że Sisi i hrabiego łączyła przyjaźń, ale faktyczny romans był mało prawdopodobny. Tak czy inaczej ta romantyczna historia dodaje powieści uroku.

Książkę polecam nie tylko fanom Sisi. Czyta się wspaniale, niejednokrotnie z wypiekami na twarzy. Autorka zmierzyła się z trudnym i ambitnym tematem – efekt jest naprawdę dobry. Nawet zastosowana fikcja literacka nie przeszkadza w czytaniu. Każdemu rozdziałowi towarzyszą emocje, a ciekawa fabuła porywa nas do innego świata – świata cesarzowej Sisi.


Tytuł: Sisi. Cesarzowa mimo woli
Autor: Allison Pataki
Tłumacz: Alina Patkowska
Wydawnictwo: HarperCollins
Język: polski
Ilość stron: 368
Rok wydania: 2015
ISBN: 97883276-1459-9


6 komentarzy :

 1. Przeczytam. Lubię tę dramatyczna historię. Z chęcią przeczytam książkę o pięknej i smutnej cesarzowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia jest naprawdę wspaniałą. Miłego czytania :)

   Usuń
 2. Bardzo lubię postać Sisi, jej historię. Miałem nawet okazję być w Wiedniu, w ramach szkolnej wycieczki, widziałem piękny Pałac Schönbrunn (niestety nie od środka, ceny były za wysokie). Słyszałem co nieco o tej książce i podobno jest trochę naciągana, ale mimo wszystko mam ochotę po nią sięgnąć :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście jest trochę naciągana jeśli zaczniemy ją porównywać z faktami historycznymi. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest bardzo ciekawa i przyjemnie się czyta. Mnie to jakoś nie przeszkadzało. Potraktowałam tą książkę jak dobrą powieść z wątkiem romantycznym. A co do Wiednia to zazdroszczę.

   Usuń
 3. Kocham Sisi. Byłam nawet w Wiedniu i miałam okazje wiele się tam o niej dowiedzieć i pozwiedzać miejsca z nią związane. Muszę kiedyś kupi tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bym się wybrała do Wiednia, ale na razie mogę tylko pomarzyć. Książka jest super. Mnie się bardzo podoba.

   Usuń

Witaj czytelniku! Skoro tutaj dotarłeś, będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mych przemyśleń o książkach. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...