piątek, 13 maja 2016

Recenzja nr 6. „Rozważna i romantyczna” – Jane Austen

Jane Austen - Rozważna i romantyczna
Dzisiaj na Ebookowych recenzjach zagościła klasyka. „Rozważna i romantyczna” to pierwsza książka Jane Austen, jaką przeczytałam i od razu autorka dołączyła do grona moich ulubionych pisarzy. Stało się tak nie bez powodu. Powieść, którą napisała zauroczyła mnie prawie od samego początku czytania.

Powieść przenosi nas do Anglii z początku XIX wieku. Koniec oświecenia i epoki przemysłowej to czas wielu przemian i nowości, lecz bohaterowie książki zdają się być na to obojętni. Zarządzają swymi majątkami i zajmują się wychowaniem dzieci, którym, gdy dorosną trzeba zaaranżować korzystne małżeństwo. Oczywiście poznajemy również ich rozrywki i obyczaje. Wraz z bohaterami uczestniczymy w balach, jeździmy powozami i oglądamy ich wytworne domostwa. Można się rozmarzyć. Jane Austen pokazuje nam nie tylko uroki życia angielskiej klasy wyższej, ale również pokazuje wszystkie mankamenty wynikające z konwenansów.

„Rozważna i romantyczna” to opowieść o dwóch siostrach Eleonorze i Mariannie, które po śmierci ojca musiały wyprowadzić się ze swojego rodzinnego domu. Dwór Norland odziedziczył ich starszy przyrodni brat John Dashwood. Wraz z matką i młodszą siostrą Małgorzatą zamieszkały w niedużym domu na wsi, który zaoferował im daleki krewny sir John Middleton. Zmiana otoczenia nie była łatwa. Na szczęście sir John dbał o to by starsze panny Dashwood się nie nudziły. Często zapraszał je do swojego domu, gdzie poznały pułkownika Brandona, panią Jennings – teściową sir Johna oraz jej dalekie krewne Lucy i Annę Steele.

W utworze mamy dwa wątki romantyczne. Pierwsza z nich to historia rozważnej Eleonory i Edwarda Ferrars’a. Ich miłość zaczyna się tuż po śmierci ojca dziewczyny. Edward przyjechał w odwiedziny do swojej siostry Funny Dashwood – bratowej Eleonory. Ich historia toczy się przez całą powieść. Zakochani są bardzo powściągliwi, umiarkowani i trudno im wyznać, co czują. Do tego dochodzi nieśmiałość Edwarda i pewna tajemnica… Czy młodzi będą razem? Czy miłość zwycięży?

Druga historia miłosna przydarzyła się romantycznej Mariannie. Dziewczyna jest przeciwieństwem swojej starszej siostry. Kieruje się uczuciami, które często ją ponoszą i nie pozwalają na racjonalną ocenę sytuacji i ludzi. Jakiś czas po przeprowadzce do Barton Marianna poznaje Johna Willoughby'ego. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Młodzi często się spotykają. Wszyscy wokoło uważają ich za parę, a rychły ślub za pewny. Tymczasem pan Willoughby nagle wyjeżdża do Londynu i nie zanosi się na jego powrót. Jaką tajemnicę skrywa ten młody człowiek? Co będzie ze zrozpaczoną Marianną?

Książka bardzo mi się spodobała. Jane Austen przenosi czytelnika w czasy, które minęły bezpowrotnie. Doskonale opisuje uwarunkowania społeczne charakterystyczne dla tamtych czasów. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć bohaterów powieści. W XIX wieku małżeństwo było podobne do biznesu. Każdy chciał wziąć ślub z osobą bogatą i wpływową by móc żyć dostatnio. Ilość pieniędzy stanowiła o statusie społecznym. Małżeństwa były zawierane w obrębie tej samej warstwy społecznej. W przeciwnym razie dochodziło do mezaliansu i dużych problemów dla młodych. Miłość niestety nie miała szans z realiami życia. A szkoda. Jane Austen ciekawie przedstawia wszystkie problemy związane z zamążpójściem.


Lektura z każdym rozdziałem staje się ciekawsza. Do tego stopnia, że nie można się oderwać. Gorąco polecam wszystkim, którzy lubią niebanalne historie.


Tytuł: Rozważna i romantyczna
Autor: Jane Austen
Tytuł oryginalny: Sense and sensibility
Tłumacz: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Wydawnictwo: Świat Książki
Język: polski
Ilość stron: 352
Rok wydania: 2014 (pierwsze wydanie 1811)
ISBN: 978-83-7943-844-0

4 komentarze :

  1. Bardzo ciekawa recenzja.
    Ja czytam głównie klasykę, po prostu za nią przepadam.
    Jeśli chodzi o Jane Austen, uwielbiam. Czytałam większość jej książek. Słyszałam zarzuty, że wszystkie są o tym samym, że nudne. Ale ja się z tym nie zgadzam, od kilku lat moja miłość do angielskiej pisarki nie wygasa.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję.
      Ja również uwielbiam Jane Austen i uważam, że jest wspaniała. Od jej książek i wprost nie można się oderwać i wcale nie są o tym samym - każda jest inna i opowiada historię innej miłości. Na pewno recenzje jej kolejnych utworów pojawią się na moim blogu. Nie może być inaczej :)
      Pozdrawiam.

      Usuń
  2. To jest jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam :) Zakupiłam sobie ją w oryginale i niedługo siadam do lektury!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno się nie zgodzić. Ja akurat wolę czytać po polsku. Utwory Jane Austen i tak są warte powtórnego przeczytania.

      Usuń

Witaj czytelniku! Skoro tutaj dotarłeś, będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mych przemyśleń o książkach. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...