poniedziałek, 23 maja 2016

Recenzja nr 7. „Czas pokaże” – Anna Ficner-Ogonowska

Czas pokaże - Anna Ficner-Ogonowska
Dziś recenzja książki Anny Ficner-Ogonowskiej pod tytułem „Czas pokaże”. Ta książka to taki trochę wyjątek w mojej biblioteczce. Z reguły nie przepadam za polską literaturą, ponieważ nie pozwala mi się oderwać do rzeczywistości. Polskie nazwy i realia tak bardzo mi przypominają o codzienności, że z reguły nie pozwalają mi z reguły się zrelaksować i rozerwać. W literaturze zazwyczaj szukam czegoś, co mnie oderwie od szarej codzienności.

Ta książka przez długi czas przyciągała mnie w jakiś tajemniczy sposób. Widziałam ją często na wystawach w księgarniach i nie mogłam się jej oprzeć. Gdy tylko pojawiła się promocja na ebooki, postanowiłam ją kupić i przeczytać.


Autorka opisuje historię dwudziestotrzyletniej Julki, która jest studentką psychologii. Dziewczyna nie ma lekkiego życia. Wiecznie niedoceniana przez mamę i ciotkę Klarę stara się zmierzyć z przeciwnościami losu i przy okazji udowodnić wszystkim ile jest warta.

Na uczelni poznała Nelę, która jest prymuską na roku i do tego bardzo miłą, uczynną dziewczyną. Ta znajomość wychodzi Juli na dobre. Dzięki namowom Neli pracuje dorywczo i udziela się w wolontariacie na dziecięcym oddziale onkologii.

W domu wszystko musi być podporządkowane zasadom mamy Julii, co nie jest łatwe do zaakceptowania i wykonania. Mimo to bohaterka stara się być dobrą córką. Wiele z jej myśli pozostaje niewypowiedziane, by nie wszczynać awantury. Takie podejście do życia nie jest dla niej korzystne. Próbuje uszczęśliwić wszystkich, tylko nie siebie samą. Ciotka Klara ma bardzo cięty język i nikomu nie daruje. Do tego jest wiecznie niezadowolona. Jedyną bratnią duszą jest Ciotka Marianna, w której Julka zawsze ma oparcie.

Życie Juli jest dość rytmiczne i monotonne do czasu, gdy odkrywa, że się zakochała. I to, w kim? Takiej miłości się nie spodziewała. Nie jest ona łatwa. Julia musi sobie poradzić z przeszkodami i podjąć ważne, życiowe decyzje. Musi też zmienić samą siebie. Ale czy jej decyzje okażą się właściwe? Czy sobie poradzi? Czy będzie szczęśliwa w takim związku? Wszystko CZAS POKAŻE

Ebook "Czas Pokaże"


Czytałam tę książkę długo. Nawet bardzo długo, jak na mnie. Początkowo akcja toczyła się niesamowicie wolno, co mnie zniechęcało i nudziło. Zwątpiłam nawet w trafność wyboru tej lektury. Tak było przez pierwsze 250 może 300 stron. Później, gdy w życiu bohaterki pojawiła się miłość, wreszcie coś się zaczęło dziać i akcja odrobinę przyspieszyła. Najgorsze były fragmenty, w których budowane napięcie było niszczone przez bardzo długie i niepotrzebne opisy i przemyślenia głównej bohaterki. To mnie drażniło, ale w końcu przeczytałam.

Mimo wspomnianych mankamentów książka jest ciekawa. Bardzo podoba mi się zastosowany przez autorkę sposób narracji. To było dla mnie coś nowego. Dodatkowym atutem są bogate i staranne portrety psychologiczne bohaterów. Nie każdy autor zadaje sobie tyle trudu. Historia przedstawiona przez Annę Ficner-Ogonowską jest bardzo realistyczna. Przecież każda z nas może być taką Julką, która zmaga się z problemami i trudną miłością. Nie sądziłam, że obyczajowy romans osadzony w polskich realiach może mi przypaść do gustu.

Myślę, że tę lekturę mogę polecić każdemu, kto nie zraża się długimi i niekoniecznymi opisami, które sprawiły, że książka ma ponad 700 stron zamiast 350 czy 400.


Tytuł: Czas pokaże
Autor: Anna Ficner-Ogonowska
Wydawnictwo: Znak
Język: polski
Ilość stron: 715
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-240-4082-7


12 komentarzy :

 1. Ja z kolei uwielbiam literaturę polską, dlatego z przyjemnością sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy rodzaj literatury musi mieć swoich wielbicieli.
   Miłego czytania.

   Usuń
 2. Często sięgam po literaturę polską, więc na pewno też kiedyś sięgnę po tę powieść:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że to moja recenzja zachęciła Cię do przeczytania tej książki.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Literatura polska bardzo rzadko trafia w moje gusta, ale ta pozycja wygląda na całkiem ciekawą. Moja siostra jest ogromną fanką tej autorki, więc w przyszłości zamierzam po nią sięgnąć, by przekonać się, co w niej takiego widzi :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że w kwestii literatury mamy podobny gust. Obie rzadko sięgamy po polskie książki :P
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Książka jest trochę przegadana, ale ogólnie miło ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam zamysł autorki jest interesujący, ale rzeczywiście przegadany... Bez tego było by ciekawiej.

   Usuń
 5. A ja ją wspominam wspaniale! Faktycznie te monologi Julki były momentami przydługie... ale ważne dla całości jej obaw, niepowodzeń, relacji w rodzinie. Jak dla mnie świetna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm jak się tak dłużej zastanowić, to chyba rzeczywiście...

   Usuń
 6. Nie słyszałam nigdy, ale może kiedyś przeczytam...

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  BLOG-KLIK!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem książka jest warta zachodu ;)
   Pozdrawiam.

   Usuń

Witaj czytelniku! Skoro tutaj dotarłeś, będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mych przemyśleń o książkach. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...