czwartek, 26 stycznia 2017

Recenzja nr 14. „Szkoła wdzięku Madame Chic” – Jennifer L. Scott

Dzisiaj czas na taki mój mały recenzencki debiut. Po raz pierwszy przeczytałam i recenzuję poradnik. Nie sądziłam, że mnie aż tak bardzo zachwyci.

Wiele kobiet na całym świecie marzy o tym by pięknie żyć i być damą. Jeśli się dobrze zastanowić, to elegancki styl życia już od bardzo dawna jest przedmiotem fascynacji. Po dzień dzisiejszy pamiętam zabawy w księżniczki oraz filmy, w których bohaterki przeistaczały się z brzydkiego kaczątka w łabędzie. Zawsze marzyłam, że kiedyś i na mnie przyjdzie pora. Niestety znalezienie dobrych wzorców w naszym pędzącym świecie jest trudne. Z tego powodu wiele kobiet błądzi poszukując siebie i swojego stylu. Na szczęście czasy się zmieniają i dziś możemy skorzystać z porad Jennifer L. Scott, która odkrywa przed nami tajniki francuskiego szyku i elegancji.Ten poradnik wydaje mi się szczególnie wartościowy, ponieważ Jennifer napisała go na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń. To nie jest teoria nie mająca przełożenia w życiu. Autorka jako młoda dziewczyna pojechała na wymianę studencką do Francji. Tam mieszkała przez pół roku u arystokratycznej rodziny, która żyła zupełnie inaczej niż ludzie znani jej dotychczas. Młodzi ludzie często nie przywiązują wagi do tego jak wyglądają i jak się zachowują. Tytułowa Madame Chic, zawsze elegancko się ubierała, dbała o postawę, ładnie się wysławiała, dbała o każdy szczegół i celebrowała każdą chwilę. Jennifer nie mogła się temu nadziwić. To, co obserwowała wzbudziło jej podziw i było inspiracją do zmian.

Książka jest podzielona na 3 części:
  • Część pierwsza: Warto mieć klasę
  • Część druga: Prezencja
  • Część trzecia: Lekcje eleganckiego stylu życia


Taki podział, bardzo porządkuje wszystkie porady. Najpierw dowiadujemy się czym jest klasa, kim była Madame Chic i kogo warto naśladować. Autorka wymienia nazwisk gwiazd show biznesu, które mogą się stać naszymi autorytetami.

Następnie skupia się na tym, co i w jaki sposób powinnyśmy zmienić. Opisuje wszystko w bardzo prosty, przystępny i zabawny sposób. Czytając ten rozdział doszłam do wniosku, że dbanie o wygląd wymaga również ćwiczenia charakteru. A wszystko po to, by wyzbyć się złych przyzwyczajeń.

Gdy już popracujemy nad sobą, przychodzi czas na relacje z innymi ludźmi. Dowiemy się jak być uprzejmą i czym są nienaganne maniery. Nauczymy się jeść trudne potrawy. Dowiemy się jak panować nad sobą.

A wszystko po to by pięknie i elegancko żyć.

Okazuje się, że istnieje kilka zasad szyku:

„Oto pięć zasad kobiety z klasą: przede wszystkim wiara w siebie (czuj się dobrze we własnej skórze, pielęgnuj naturalną pewność siebie), panowanie nad sobą (myśl pozytywnie i zachowaj równowagę), współczucie (troszcz się o innych i pomagaj im bezinteresownie), prezencja (ubieraj się elegancko, ale stosownie do okoliczności; pamiętaj o prawidłowej postawie) oraz skupienie się na teraźniejszości (jak wszystkie osoby z klasą, żyj z pasją tu i teraz)”.


„Szkoła wdzięku Madame Chic” zachwyciła mnie od pierwszych tron. Rzadko zdarza ni się czytać książki w tak zawrotnym tempie. Jennifer opisała wszystko prosto, ciekawie i z humorem. Zasady które przywołuje przydają się w życiu codziennym i zawodowym. Takiego drogowskazu szukałam już dawno. Teraz mogę wreszcie zmienić siebie i swoje życie na lepsze.

Bardzo podoba mi się quiz pomagający znaleźć swój styl. To doskonały pomysł. Teraz wiem już w jakim kierunku iść i czego szukać. Zaskoczeniem był fragment o dziesięcioelementowej garderobie. Nie spodziewałam się, że tylko tyle ubrań może wystarczyć do bycia elegancką kobietą. Okazuje się, że nadmiar ubrań świadczy o naszym zagubieniu, braku konkretnego stylu i problemach w podejmowaniu decyzji zakupowych. Ja jeszcze zaliczyłabym do tego podatność na promocje i wyprzedaże, którym trudno się oprzeć nawet, gdy szafa pęka w szwach.

Poradnik polecam wszystkim kobietom – młodszym i starszym. Uporządkuje on wiedzę, którą już posiadacie i pozwoli nauczyć się czegoś nowego.

Tytuł: Szkoła wdzięku Madame Chic
Autor: Jennifer L. Scott
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ilość stron: 244
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-08-06171-8

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Witaj czytelniku! Skoro tutaj dotarłeś, będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mych przemyśleń o książkach. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...