poniedziałek, 17 lipca 2017

Recenzja książki nr 23. "Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odnaleźć" - Erling Kagge


Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czym jest cisza? Można stwierdzić, że jest to brak hałasu, brak dźwięków, ale czy tylko? Czy jest to jedyna definicja ciszy? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka Erling Kagge - skandynawski podróżnik i myśliciel.


Książka nie jest typowym poradnikiem. Autor w 33 opowieściach stara się odpowiedzieć na bardzo trudne pytania: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego w dzisiejszych czasach jest jeszcze ważniejsza niż kiedyś? Czy mu się udało? Oceńcie sami.


"Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odnaleźć" to książka zmuszająca do myślenia i uważnego czytania. Te 33 opowiadania zawierają głęboką refleksję. Erling Kagge opisuje w nich fragmenty swojego życia, więc jego rozważania oparte są na osobistych przeżyciach. Każda historia zawiera inną myśl na temat ciszy. Autor mówi, że trzeba nauczyć się odnajdywać ciszę w sobie, anie tylko na zewnątrz. Należy odciąć się od otaczającego nas zgiełku, natłoku informacji, uzależnienia od telefonu i internetu. Wówczas dostrzeżemy rzeczy, które wcześniej były dla nas niewidoczne. Warto spróbować.Książka niestety mnie nie zachwyciła. Forma 33 opowiadań zupełnie do mnie nie trafiła. Czyta się je wprawdzie szybko, ale bez żadnych emocji. Rozumiem jak istotna jest cisza w naszym życiu. Wiem co autor chciał przekazać. To trochę taka filozoficzna rozprawa. Trudno jest mi sprecyzować, czemu ta książka mi się nie podoba. Tak czuję i już.


Jest jednak coś, co w tej książce spodoba się wielu osobom... Piękna, błyszcząca okładka. Trzeba przyznać, robi wrażenie.

Tytuł: "Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odnaleźć"
Autor: Erling Kagge
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 128
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-287-0652-1


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Witaj czytelniku! Skoro tutaj dotarłeś, będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mych przemyśleń o książkach. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...