piątek, 21 lipca 2017

Recenzja książki nr 24. "13 powodów" - Jay Asher


Od dłuższego czasu zastanawiam się na czym polega fenomen książki "13 powodów" Jay'a Asher'a. Sprzedaje się jak świeże bułeczki, nakręcono serial na jej podstawie... Tak dużo osób się nią zachwyca. Wprawdzie unikam literatury młodzieżowej, która ostatnimi czasy zyskała ogromną popularność, ale zrobiłam wyjątek. I nie żałuję.


Książka opowiada o Hanah Baker - nastolatce, która zawiodła się na ludziach, rozczarowała życiem i popełniła samobójstwo. Drugim bohaterem i narratorem jest Clay Jensen - kolega Hannah ze szkoły i jednocześnie jeden z trzynastu powodów śmierci dziewczyny.


Historia zaczyna się prosto i zwyczajnie. Chłopak po powrocie do domu ze szkoły znajduje przesyłkę bez adresu nadawcy. Okazuje się, że w środku znajduje się 7 kaset magnetofonowych z numerami stron od 1 do 13. Clay jest w szoku, gdy po włączeniu pierwszej z nich słyszy głos Hannah, dziewczyny, która popełniła samobójstwo. Chłopak jest jednym z powodów. Niestety nie ma pojęcia czym zawinił. Nie wie też, na której z taśm dziewczyna opowiada o nim. Słuchając kolejno wszystkich nagrań poznaje Hannah, której nie znał.  Dowiaduje się zaskakujących rzeczy o pozostałych osobach, które też ponoszą winę za samobójstwo dziewczyny.


Książkę "13 powodów" powinien przeczytać każdy. Zaliczono ją wprawdzie do literatury młodzieżowej, ale dotyczy również dorosłych. Jay Asher pisze o samotności, wyobcowaniu, braku zrozumienia i społecznym odrzuceniu. Te problemy dotykają nie tylko młodzież. Dorośli też ich doświadczają. Samobójstwo można popełnić w każdym wieku. Warto więc zastanowić się, co jest przyczyną. Co doprowadziło do tak strasznego w skutkach załamania?  A może trzeba zapytać: kto?,a nie co? Jak ukazuje autor, wszystko, co robimy i mówimy może mieć negatywny wpływ na ludzi wokół nas. Powinniśmy mieć świadomość, że łatwo jest zranić drugiego człowieka, lecz naprawienie wyrządzonej szkody bywa czasem niemożliwe. Tak jak w przypadku Hannah Baker...


"13 powodów" nie jest długą książką. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Do tego intryguje i wciąga. Trudno się od niej oderwać. Podoba mi się, że porusza tak trudne tematy. Ta książka wzbudza emocje w czytelniku. Nie jesteśmy biernymi obserwatorami, lecz doświadczającymi uczestnikami. Według mnie jest to dużym atutem tej wyjątkowej historii. Gorąco polecam.

Tytuł: 13 powodów
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Ilość stron: 272
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-8062-802-1Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Witaj czytelniku! Skoro tutaj dotarłeś, będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mych przemyśleń o książkach. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...